INFO

Co to jsou vlastně vonné vosky?

Vonné vosky jsou určeny k provonění domácnosti. Mohou mít mnoho různých tvarů, barev a vůní. Na rozdíl od svíčky stačí malý kousek, který i déle vydrží.

Odkud pochází ingredience?

Vosk i vůně dovážím z Anglie. Používám pouze kvalitní suroviny, ať už jde o sójový vosk, který je přímo určený k výrobě vonných vosků, vhodné barvy či vůně.

Kde jsou vonné vosky vyráběny?

Vonné vosky vyrábím poctivě u mě doma v kuchyni. Veškeré produkty pečlivě testuji, teprve poté je nabízím k prodeji.

Jak se s vosky zachází?

K rozpouštění vosků potřebujete vhodnou lampu (viz “Jakou lampu mám použít?”). V případě použití klasické aroma lampy dovnitř umístěte zapálenou čajovou svíčku bez vůně a do horního kalíšku vložte vonný vosk. Doporučuji začít malým množstvím, jelikož jsou mé vůně celkem silné. Další vosk můžete kdykoliv přidat podle potřeby. V nabídce mám vosky menších i větších velikostí. Z těch větších stačí odlomit kousek a zbytek schovat na později. Do lampy nikdy nepřidávejte vodu!

Jak dlouho vosky vydrží?

Nemám sice tuto odpověď příliš v lásce, ale pro tuto otázku je příhodná – to záleží. Záleží totiž na typu vůně (některé vůně jsou silnější, některé slabší), na prostoru, který chcete provonět, na umístění lampy (nedávat k otevřenému či pootevřenému oknu, průvan oslabuje vůni), na velikosti vosku a na druhu lampy. Níže uvádím přibližné časy, které mi vyšly u testování.

  • malé vosky (váha 10 g) – většinou vydrží i na dvě čajové svíčky, 4-8 h
  • větší vosky (váha 20 g) – kolem 10 h

Jak odstranit starý vosk?

Jakmile vosk dovoní (nebo ho chceme vyměnit za jiný), můžeme ho odstranit několika způsoby:

  • vosk necháme úplně ztuhnout, poté lampu vložíme na 10-15 min do mrazáku, vosk pak jde krouživými pohyby vyloupnout (nevýhodou je, že občas na lampě zbudou malé zbytky vosku, které se musí ručně odstranit třeba papírovým kapesníkem)
  • ještě horký vosk vylijeme z lampy na silnou vrstvu kuchyňských utěrek (nikdy nevyléváme do dřezu!!!) a zbylý vosk opatrně setřeme papírovou utěrkou
  • ztuhlý vosk asi na třicet vteřin opět rozehřejeme čajovou svíčkou, poté krouživými pohyby vosk vyjmeme a zbytek zase setřeme papírovou utěrkou

Jakou lampu mám použít?

Mně osobně se při testování nejlépe osvědčila elektrická aromalampa Air Wick. Elektrické lampy totiž nedosahují takových teplot jako klasické keramické a vůně se tak šíří rovnoměrněji a déle vydrží. Navíc je tato lampa přímo určena pro roztápění vonných vosků.

Při používání klasické keramické aroma lampy je potřeba zohlednit několik faktorů. Jedním z nich je třeba ten, že na českém trhu se bohužel nenacházejí keramické lampy, které by byly vyráběny přímo pro vonné vosky. Proto doporučuji zaměřit se na velikost aroma lampy. Pokud bude příliš malá, vonný vosk se zahřeje až moc a vůně nemusí být pro někoho příjemná. Na druhou stranu, pokud je aroma lampa příliš vysoká, vosk se téměř nerozpustí. Ideální jsou tedy lampy středních velikostí. U klasických lamp se mi občas stává, že se z vosku ve formě slabého bílého kouře odpařuje vonná esence. To způsobuje právě více rozehřátá lampa a také to znamená, že je vůně silnější. Rozhodně si kvůli tomu nemusíte dělat starosti.

Kterou lampu tedy použít? To záleží čistě na vás, každá má své výhody i nevýhody. Ve zkratce:

  • elektrická – vůně je jemnější, déle vydrží
  • keramická – vůně je intenzivnější, vydrží méně